Ergonomia na stanowisku pracy – poradnik dla początkujących

Na co zwrócić uwagę przy wyborze fotela biurowego ? Jak poszczególne mechanizmy wpływają na komfort siedzenia, zastosowane w fotelach systemy i sposób ich wykorzystania, wbrew pozorom to nie takie oczywiste. Na rynku meblowym istnieje ogromny wybór foteli ergonomicznych o wysokiej jakości, posiadających przeróżne funkcje. Pozostaje tylko kwestia, jaki produkt wybrać, aby w pełni sprostał naszym wymaganiom podczas codziennej pracy, a przy okazji nie był zbyt skomplikowany w użytkowaniu. 

Nie ulega wątpliwości, że w pozycji siedzącej, spędzamy większość naszego czasu pracy.

Jak zatem „siedzieć” by nie wpływało to negatywnie na stan naszego zdrowia, naszą sylwetkę i nasze samopoczucie.

Obecnie trudno znaleźć osobę, która nie narzekałaby na stan swojego kręgosłupa. Bóle nasilają się głównie podczas siedzenia w niewłaściwej pozycji i na nieodpowiednio dobranym fotelu.

Krzesła biurowe nie tylko powinny ułatwiać nam wykonywanie codziennych obowiązków w pracy, przede wszystkim powinny pozytywnie wpływać na nasze zdrowie poprzez niwelowanie dolegliwości bólowych kręgosłupa.

Dobrze dobrane krzesło ma być konkretnym podparciem dla całego ciała, ma zapewniać prawidłowe jego ułożenie, by zminimalizować działanie szkodliwych naprężeń i napięć. 

Oczywiście musi ono być dobrane indywidualnie, biorąc pod uwagę parametry siedzącego i zakres czynności jakie wykonuje

Niewątpliwie należy zwrócić uwagę na poniższe wskazówki:

-siedząc na fotelu nogi powinny być zgięte w kolanach pod kątem prostym

-plecy powinny na całej długości przylegać do oparcia

-odcinek szyjny powinien być ustawiony w prostej pozycji

Przyjrzyjmy się teraz poszczególnym komponentom, z których składa się fotel biurowy wskazując na istotne elementy ich ustawiania i konfiguracji.

Jednym z istotniejszych elementów jest oparcie, to ono podtrzymuje cały nasz kręgosłup idealnie wtapiając się w jego krzywizny fizjologiczne.

Podparcie kręgosłupa na krześle

Proste plecy na fotelu

Kolejną ważną funkcją w obrębie oparcia będzie regulacja jego odchylenia. Jeżeli będzie się odchylało wraz z siedziskiem będziemy mieli do czynienia z ergonomicznym mechanizm „syncron; synchro”. Regulacja jest w tym przypadku synchroniczna - wraz z odchyleniem oparcia odchyla się również siedzisko. Mechanizm umożliwia swobodne bujanie się na krześle lub zablokowanie jego oparcia w kilku pozycjach, co czyni siedzenie bardziej dynamicznym.

Regulacja wysokości

Kolejną, ważną składową fotela biurowego, bez którego nie sposób się obejść będzie miska siedziska, wraz z niezbędną regulacją jego wysokości . Zastosowany w tym celu ruchomy amortyzator gazowy pozwala dostosować wysokości siedziska do wzrostu użytkownika. Przy optymalnym ustawieniu między udem a podudziem powinien być zachowany kąt prosty.

Ergonomia - kąty ułożenia ciała

Niemniej ważna, aczkolwiek nie zawsze stosowana, jest regulowana głębokość siedziska. Pomiędzy przednią krawędzią siedziska i częścią podkolanową powinna być zachowana 2cm odległość, innymi słowy na siedzisku ma się znajdować ok 3/4 ud.

Siedzisko

Podłokietniki z możliwością regulacji to kolejna funkcja dostępna już w większości podstawowych modeli. Odpowiednie ułożenie podłokietników redukuje obciążenie kręgosłupa i ramion. Niektóre modele dają możliwość regulacji aż w 3 płaszczyznach. Regulacja wysokości podłokietników umożliwia utrzymanie kąta prostego pomiędzy barkiem a przedramieniem. Z kolei regulacja przód – tył pozwala na indywidualne dostosowanie podłokietników do stanowiska pracy, wysunięcie lub wsunięcie podłokietnika względem biurka. Możliwość wysuwania na bok podłokietników jest istotna w przypadku osób o większych gabarytach ciała, dzięki tej regulacji możemy wpływać na nieznaczne poszerzenie siedziska.

Podłokietniki